štvrtok 30. novembra 2017

Zimné dekorácie pre každú chatu

Blíži sa čas Vianoc a s nimi sa neodmysliteľne spája aj výzdoba našich príbytkov, domov a záhradných chát. Vyzdobujeme jednak vo vnútri, ale aj vonku. Vonku vyzdobujeme najmä záhrady, vnútri celkovo asi všetko. Čo použiť na vonkajšiu výzdobu, aby vám výzdoba vydržala počas celých sviatkov? A na čo si dať pri vyzdobovaní pozor? Prečítajte si v článku nižšie.Vonkajšia výzdoba je kľúčom k tomu, aby ste si vytvárali sviatočnú atmosféru počas celých prázdnin už pri vstupe do domu. Existuje veľké množstvo dekorácii, ktoré oživia vašu záhradnú chatu ako aj záhradu. Môžete mať prepracované svetelné dizajny, ale niekedy postačí aj jednoduchý ručne vyrobený veniec a vonku pár sviečok. Nech si vyzdobíte vašu záhradnú chatu akokoľvek, vyzdvihnite ducha a čaro Vianoc už teraz a užívajte si naplno jedno z najkrajších období v roku.

Prvým krokom je osvetlenie

Ako prvé a dôležité je osvetlenie. Záhradná chata bez osvetlenia na Vianoce snáď ani nemôže byť. Aké sú odporúčania čo sa týka vonkajšieho osvetlenia?
Ako prvé - nekupujte lacné osvetlenie z trhu (to platí samozrejme aj pre vnútorné osvetlenie). To sa vám môže vypomstiť v najlepšom prípade skratom, ale v tom horšom aj požiarom. Overte si výrobcu a uvedomte si, že keď investujete do osvetlenia tento rok, vydrží vám ozaj dlho a nebudete ho musieť kupovať každý rok.Zmiešajte zdroje svetla. Osvetlenie kupujte farebné, nielen jednej farby. A vianočné osvetlenie by malo byť čo najžiarivejšie.


Svetelné osvetlenie dajte na živé ploty, prípadne stromy. V tomto prípade takisto zvážte kúpu drahšieho osvetlenia, ktoré odoláva poveternostným podmienkam a je určené do exteriéru. Svetlami vyzdobte aj chodníky, ktoré vedú k záhradnej chate.


Kreativite sa hranice nekladú. Osvetlenie nemusí mať len podobu žiariviek. Na trhu nájdete množstvo vianočných postavičiek alebo zvieratiek, ktoré môžete umiestniť do záhrady alebo pred dvere záhradnej chaty.


Tip: Veľmi peknú a finančne nenáročnú vianočnú dekoráciu predstavuje to, keď vložíte svetlá do pohárov na zaváranie alebo do svietnikov a rozmiestnite ich po záhrade. Alebo zavesíte pred vstupný vchod do vašej záhradnej chaty.


Ďalším tipom je - ak máte v záhrade ihličnatý strom, tak ho vyzdobte ako vianočný stromček. Môžete dať na neho osvetlenie, ale aj ozdoby rôzneho druhu, ktoré nájdete doma. Alebo, ak ihličnatý strom nemáte - tak si ho vyrobte :) Stačí vám na to jedna paleta, osvetlenie a pár vianočných gúľ.


Vianočný veniec

Čo by to už bolo za výzdobu bez vianočného venca? Ten sa väčšinou vešia na vchodové dvere do záhradnej chaty a potom ho nájdete na rôznych miestach aj vo vnútri domu.


Pri vianočnom venci dajte priestor fantázii. Klasické farby sú červená so zelenou a zlatou, prípadne striebornou. Skúste vianočný veniec osviežiť pastelovými farbami alebo si ho vyrobte úplne sami. Ako oranžovú farbu použite šupku z mandarínky. Takisto skúste experimentovať s materiálmi a doplňte tie klasické napríklad korkom. Vianočné obdobie je o vône ihličia a o zimnej prírode ako takej. Používajte teda výlučne prírodné materiály - šišky, bobule, semená alebo aj jablká a vyššie spomenuté mandarínky. Najviac materiálov nájdete vonku. Experimentujte a povedzte si, že jediná umelá časť vášho venca bude stuha alebo zvonček.

Ostatné dekorácie

Pokiaľ ste zrezali nejaké stromy cez jeseň, tak pne môžete využiť takisto na vianočné dekorácie. Poukladajte ti ich na seba a vytvorte si lacného, prírodného a pekného snehuliaka alebo snehuliakov.


Iným nápadom napríklad môže byť starý rebrík, ktorý si opriete hocikam o záhradnú chatu a vyzdobíte ho. Pôsobí to veľmi prírodným a zároveň vianočným dojmom.
Do zaváraninového pohára môžete okrem svetielok dať aj iné vianočné dekorácie, napríklad vianočné gule a umiestniť ich na rôznych miestach v záhrade a takisto pred záhradnú chatu.
Takisto môžete pohár alebo misku naplniť šiškami, vetvičkami a všetkým, čo nájdete v okolí vašej záhradnej chaty.


A na záver - obzvlášť, ak máte radi víno, tak z odložených korkových štupľov, môžete mať napríklad aj takýto stromček :)Ako vidíte vyššie - tipov na rôzne dekorácie je ozaj veľa. Stačí zapojiť fantáziu a kreativitu a vymyslieť sa dá ozaj čokoľvek.

1 komentár:

  1. Teda to je krásna výzdoba :-). Ja si na vianočné osvetlenie tiež veľa potrpím :-). Máme vyzdobený dom, kríky pri dome a dokonca som vlani ozdobila aj sliepkam kurník :-D . Každý rok mi svetielka pribúdajú :-D . Aspoň som sliepky pekne našla aj po tme :-D. Aj v zime k nim musím chodiť každý deň, aby som ich nakŕmila a zobrala vajíčka, aj keď cez zimu ich veľa nie je.

    OdpovedaťOdstrániť

Záhradná chatka má využitie po celý rok, darujte si ju na nový rok!

Záhradné chatky sú jednoduchšie, ale aj zložitejšie domy, ktoré využívame najmä v záhradách. Môžu predstavovať dominantu alebo môžu byť sú...